10. mars 2025

Caryn Rose: Why Patti Smith Matters (2022)

På baksida av denne boka står det at dette ikkje er ein biografi. Det er heilt rett. I den neste setninga står det at dette ikkje er ein hagiografi. Det er eg litt meir usikker på om stemmer. 

Caryn Rose fortel to historier parallelt. Den viktigaste og den dominerande er ein gjennomgang av livsverket til Patti Smith. Rose er musikkjournalist, og slik sett er det forståeleg at ho legg klart mest vekt på musikken til Smith. Bøkene, som eg på merkeleg vis har eit nærare forhold til, får ikkje så omfattande omtale. Unntaket er Just Kids, som handlar om forholdet mellom Smith og Robert Mapplethorpe.

Den andre historia, som altså berre dukkar opp av og til, er forholdet Rose har til Smith. Det er her det med hagiografien vert litt uklart, det verkar nesten som om Rose ser på Smith som noko guddommeleg, og at ho (og alle andre) er heldige som får ein slags audiens.

Det er ei fin bok. Rose skriv godt om musikken og tekstane, og får godt fram korleis livet til Smith påverkar arbeidet hennar. Det er òg gode analysar av korleis ulike musikarar får fram ulike sider ved Smith. 

Guffen tilrår.

Meir Patti Smith på kulturguffebloggen
Just Kids (2010)
Woolgathering (2011)
M Train (2015)
Devotion (2017)
Year of the Monkey (2020)

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar